Łopaty jodłowe 3m

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Łopaty jodłowe 3m

Postprzez Szympik188 » 08.01.2015, 13:38

Witam, ostatnimi czasy mając sporo wolnego czasu postanowiłem nareszcie wystrugać z drewna swoje pierwsze łopatki, celowo nie są jeszcze do końca skończone aby poznać opinie kolegów i cenne wskazówki bardziej doświadczonych w temacie.
Śmigiełka 3m maja napędzać prądnice z silnika od wiatki która przypuszczalnie ma osiągać max ok 350W, czyli potrzeba do tego wiaterku ok 23km/h obroty śmigła osiągają wtedy ok 320obr/min (oczywiście obroty podane przez program i to prawdopodobnie bez obciążenia). Materiał to krokwie jodłowe o wym 150x15x6,5cm. Wykonane w oparciu o dane z programu wiatrak, postawiłem na szybkobieżność i wybrałem Z=8, obrys trapezowy w najszerszym miejscu 19cm końcówka 10cm.Wewnętrzna średnica części roboczej wynosi 40cm ,największy kąt u podstawy jaki udało mi się uzyskać przez doklejenie u podstawy to 26 stopni i tak w odległości 20-40 od osi obrotu są zmiany w kątach względem tych z programu ponieważ materiał nie pozwalał na uzyskanie większych kątów dlatego wyszło jak wyszło, kąt końcówki zrobiłem ok 2 stopni (celowo zmniejszyłem żeby później zmieniać kąt przy mocowaniu z zachowaniem parametrów z programu).
Podstawowym narzędziem jakie używałem to piła spalinowa, może się ktoś śmiać, ale naprawdę powierzchnię wietrzną na płasko wyszła elegancko :D zawietrzna też została potraktowana piłą, kwestia zachowania ostrożności i odpowiedniego naddatku! potem ośnik, strug, szlifierka oscylacyjna i wychodzi gładka powierzchnia. Niestety nie mam fotek z przebiegu prac, dodam kilka tylko gotowych.
Załączniki
smig7.jpg
śmig1 modified1.jpg
6 modified.jpg
doklejka dla zwiększenia szerokości
śmig5 modified1.jpg
tu dla zwiększenia kąta
smig4 modified1.jpg
tak wygląda profil, 10mm rgubości
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Łopaty jodłowe 3m

Postprzez Brus78 » 08.01.2015, 17:20

Fajne łopaty:)
Gratulacje.. napewno beda sie ładnie kręcić. dzięki doklejkom uzyskałes naprawdę niezły kąt dla rozruchu.
Ja u mnie tego nie zrobiłem i już po wystruganiu płaskiej strony trochę żałowałem ale zobaczymy.
Bardzo jestem ciekaw jak rozwiazałeś mocowania .podrzuć jakieś foto przy okazji :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Łopaty jodłowe 3m

Postprzez Szympik188 » 09.01.2015, 21:05

Dzięki :) przyznam że sporo czasu pochłonęło ich zrobienie a czeka mnie jeszcze wyważenie i malowanie. Nie mogłem się oprzeć i zrobiłem próbę na krótkim stęplu, założyłem licznik obrotów, trudno mi określić jaki był wiatr prognoza podawała 10km/h w porywach do 20km/h i ku mojemu zdziwieniu przy małym wiaterku miały obroty w granicach 120obr/min raz mocniej dmuchnęło było 190obr/min myślałem że od lece :lol: Można powiedzieć że we własnych rękach poczułem jaki potrafi stawić opór, teraz wiem że maszt musi być naprawdę solidny :)
Kąt wyszedł spory później zwiększyłem jeszcze kąt zaklinowania wiec teraz będzie trochę ponad 30 stopni, ale ile to sie przełoży na rozruch razem z prądnica sie okaże. Twoje są większe i tak będą ładnie startować ;)
Mocowanie składa się z dwóch blach o średnicy 27cm, od strony piasty o grubości 6mm wypalona na plazmie, druga dociskająca gr 3mm. Całość skręcona 10 śrubami 4xM10 (te które były na piaście) i 6xM8 co widać na zdjęciach.
Załączniki
mocowanie2.jpg
łopaty zacięte pod kątem 120 stopni
mocowania1.jpg
głowica 1.jpg
głowica3.jpg
głowica2.jpg
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Łopaty jodłowe 3m

Postprzez Brus78 » 10.01.2015, 10:39

Bardzo ładnie ci wyszły łopaty i super wynik na starcie :) . Ja z moimi bym sie nie odważył takiego testu :)
Jak spojrzałem na ostatnie foty to miałem wrazenie jakbym moje widział :)
Mocowanie solidne musi być :) a jak podpowiedzial jeden z kolegów zacięcia 120stopni pomogą równo je ustawić i wyważyć.
Ja moje wstępnie zważyłem .. jedna łopata ma aż 200 gram więcej niż inne ale jakoś dam radę z wyważeniem.
Jutro może dostane blachę 6 mm na mocowania.poprzednią 8mm kleiłem z kawałków i nie miałem przekonania więc odpuściłem.
Działaj dalej i wrzucaj postępy :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Łopaty jodłowe 3m

Postprzez Szympik188 » 10.01.2015, 14:48

Mocowanie jest solidne,ale co za tym idzie i waga niestety same blachy ważą prawie 5kg! Lepiej jak materiał jest jednolity, blacha szóstka powinna u ciebie wystarczyć to naprawdę kawał żelastwa :) tak naprawdę cała robotę daje blacha dociskająca dzięki niej uzyskuje się sztywność i siłę połączenia.
Każdemu musi sie trafić chyba taka czarna owca :) u mnie też jedna jest cięższa o 80gram. Dziś zacząłem je malować pokostem lnianym na gorąco zobaczymy jak to wyjdzie.
Czekam również na relacje postępów twoich śmigiełek ;)
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14


Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron