Projektowanie śmigła

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Brus78 » 25.03.2017, 21:30

Rzeczywiście kawał kloca . Zauważ jak poradził sobie z tym Klistron. Jego doklejki w dużej mierze redukują ten problem.
Powiem tak . Z twojej deski po ostruganiu zostanie nie więcej niż połowa materiału.
Jesli dobrze pokombiujesz to po wstępnym obcięciu desek ze skosem zostaną ci ładne "kliny" ,które super się nadają na doklejki.
Ten jakwiększy kąt jest najbliżej nasady czyli w miejscu najszerszym.
Ta własnie część jest odpowiedzialna za rozruch śmigła. Przy małej średnicy może to mieć kluczowe znaczenie.

Jakiej długości i szerokości masz twój materiał? pisałeś coś poprzednio ale nie wiem czy dokładnie taki kupiłeś.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 26.03.2017, 10:19

Materiał taki jak wcześniej pisałem,czyli 145mm x 45 mm i długość 1500.Właśnie rozważam jak go tu najlepiej pokroić aby wykorzystać do maximum.Muszę zrobić doklejki aby uzyskać 270 mm szeokości i min.135 mm grubości na odcinku około 400 mm do części mocującej.Na razie myślę jak się za to zabrać a drewno leżakuje.Co sądzisz o mojej piaście śmigła? Utrzyma to śmigło?Zrobione jest z litej blachy o grubości 10 mm,czyli część tylna i dociskająca.Osadzone to będzie na piaście od malucha,która będzie osadzona w płycie 10mm.Śmigło będzie zacięte na 120 stopni i przykręcone 6 śrubami M10 bądź M 12.
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Brus78 » 26.03.2017, 13:30

Ja pamiętam jak robiłem moje pierwsze śmigło. Miałem klejone belki 50x300mm . Były klejone fabrycznie a wyszabrowałem je na budowie za ładne oczy :)
Proponuję ,zebyś położył sobie twój szablon na desce. od razu zobaczysz ile ci brakuje na szerokości. odrysuj i odetnij to co za dużo od strony końca łopaty..
Tam ci wyjdą ładne kliny ,które możesz przykleić żeby poszerzyć lopatę lub pogrubić..
Jeśli planujesz dokleić je aby pogrubić to proponowałbym żebyś się wstrzymał. Te kawałki doklejone spowodują ,że twoja bryła do obróbki stanie siębardziej skomplikowana. Dużo łatwiej obrabia się deskę płaską. Łatwiej ją też mocować. .. Dokleić możesz zawsze.

Twoje mocowanie łopat wygląda baaardzo solidnie. Śruby 10 wystarczą w zupełności .Bardziej tu bym się obawiał o wałek.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 26.03.2017, 14:58

Sądzę że chodzi ci o ten wałek na którym osadzona będzie ta część piasty dociskająca.Ten wałek ,a głównie jego końcówka,która jest grubości 20 mm jest tylko do wycentrowania tej blachy dociskającej.Główna siła odśrodkowa będzie przenoszona przez tylną pół oś od MALUCHA,na którą jest założona na wcisk grubsza część tego wałka i solidnie pospawana z piastą śmigła.Myślę że powinno to wystarczyć ale nie robiłem żadnych obliczeń matematycznych.Wiatr to pewnie zweryfikuje.
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Brus78 » 27.03.2017, 21:22

Zgadza się . Właśnie miałem na myśli ten cienki wałek .Sam pewnie się zgodzisz ,że wygląda delikatnie .
Jeśli ma to być do centrowania to jak najbardziej. Działaj dalej :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 07.04.2017, 20:52

Dziś trochę podziałałem z przygotowaniami do zrobienia śmigła,a mianowicie przeliczyłem kilkanaście sekcji śmigła i zrobiłem szablon krawędzi z kątami.Zrobiłem też koryto w którym będę wycinał swoje śmigło,mam nadzieje z powodzeniem.Tak to wygląda
Załączniki
WP_001740.jpg
kąty śmigła
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 09.04.2017, 13:02

Sobotę poświęciłem na przygotowaniu kopyta pod obudowę gondoli i pod kołpak.Kopyto zrobiłem ze styropianu,klejąc z 15 cm płyty a następnie obrobiłem tarką do styropianu.Mam kogoś co pracuje przy jachtach więc nie będzie problemu ze zrobieniem tego z włókna szklanego.Mam jeszcze takie dość proste pytanie do osób które coś wiedzą więcej ode mnie o śmigłach,a mianowicie.Od czego są liczone kąty zaklinowania?Ja je mierzyłem od części mocowania śmigła.Czy to dobre rozumowanie czy może nie właściwe podejście?Proszę tylko się nie śmiać!Kto pyta nie błądzi-stara i dobra maksyma.
Załączniki
WP_001735.jpg
Kołpak
WP_001734.jpg
obudowa gondoli
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Waldemar Pachoł » 09.04.2017, 13:40

Od czego są liczone kąty zaklinowania?Ja je mierzyłem od części mocowania śmigła.

Dokładnie, mierzyłeś poprawnie.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Szympik188 » 09.04.2017, 14:18

telefunk napisał(a):Dziś trochę podziałałem z przygotowaniami do zrobienia śmigła,a mianowicie przeliczyłem kilkanaście sekcji śmigła i zrobiłem szablon krawędzi z kątami.Zrobiłem też koryto w którym będę wycinał swoje śmigło,mam nadzieje z powodzeniem.Tak to wygląda
ZAŁĄCZNIKI

Fajne korytko bardzo ułatwi prace :D będziesz ścinał to piłą? Jedyne co martwi mnie to to ,że część profilu przy mocowaniu powinieneś stanowczo pogrubić... Przy łopacie tej długości podczas porywistych wiatrów występuje porządny moment gnący który szybko przytuli końcówkę śmigła do masztu.
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 09.04.2017, 15:36

Cieszę się że nie robiłem czegoś na darmo.Co do strugania śmigła to myślę go wykroić piłą ,oczywiście zgrubnie a potem już ręcznie ośnikiem np.Na pewno w trakcie się okaże co i jak.Szympik,słuszna uwaga z tą grubością przy nasadzie.Wg obliczeń moje śmigło w tym że miejscu powinno mieć 35.2 mm a na końcu 14 mm więc na pewno będę
musiał je trochę pogrubić.Sądze że co najmniej o połowę jego wyjściowej grubości .
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Brus78 » 09.04.2017, 21:25

Telefunk fajnie sobie poradziłeś z rzeźbieniem kopyt.
Nie wiem jak planujesz dalsze prace ale styropian musisz pokryć warstwą maty i zywicy bez styrenu . Inaczej styren rozpuści styropian.
Styropianu nie możesz też szpachlować szpachlem poliestrowym. zrób próbę to zobaczysz dlaczego :)
U mnie styrodur się skurczył pomimo 3mm warstwy szpachlu ,podkładu i lakieru.

A propos kąta zaklinowania : Kąt zaklinowania jest kątem pomiędzy płaszczyzną obrotu śmigła a linią symetrii profilu (cięciwą)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 06.05.2018, 18:23

Witam kolegów po długiej nieobecności.Długo dojrzewałem co zrobić i z czego swoje śmigło i postanowiłem wyrzeźbić kopyto z twardego styropianu,które zabezpieczę szczelnie jakąś szpachlówką,abym mógł nałożyć laminat w celu wykonania formy śmigła.Nie mam w tym co prawda doświadczenia ,ale chcę spróbować tą metodą gdyż wykonanie z drewna 3 jednakowych śmigieł nie jest też łatwą sztuką.Mam teraz pytanie :jakiej użyć szpachlówki do po szpachlowania kopyta(jakiejś łatwo obrabialnej)oraz co dalej po szpachlowaniu.Jak należy przygotować kopyto abym mógł nakładać żywicę z matą.Czytałem temat by Brus78 ale tam wszystkiego nie ma,więc jeśli mogę prosić kolegę brus78 o jakieś wskazówki w tym temacie to bardzo będę wdzięczny.Kopyto pokaże niebawem,jak tylko zrobię zdjęcia.
Załączniki
WP_20180503_13_41_56_Pro[1].jpg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 17.05.2018, 21:33

Na razie pokryłem go siatką zbrojeniową(taką budowlaną) i gipsem szpachlowym aby przykryć styropian.Kopyto nabrało już właściwych kształtów śmigła.Niestety nie mogę dodać zdjęcia z powodu zbyt dużych parametrów.
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez Brus78 » 27.05.2018, 15:58

Witajcie koledzy .. Mnie też długo nie było.. inne priorytety..
Co do szpachlówki ,którą wykorzystasz dobrze jest własnie użyć giosu.. Jesli położysz szpachlówkę poliestrową na styropian to zostanie stopiony a szpachlówka nie będzie miała przyczepności. Ja w moim projekcie wykorzystywałem poliestrową do robienia szybkich zaprawek i małych ubytków żeby zaoszczędzić na czasie .
Najlepszym wyjściem na pokrycie styropianu i jego zabezpieczenie jest cienka mata szklana i żywica epoksydowa bez styrenu. ona stworzy na twoim modelu niepszepuszczalną dla styrenu barierę... Może to być też inna żywica ale koniecznie bez styrenu... na allegrze można kupić bezwonnąi bezbarwną żywicę .. myślę ,że jedna mała butelka starczy.. koszt chyba z 40 zł ale będzie spokój.
Celowo w moim temacie pokazałem co stało się z doklejoną częścią ze styropianu /styroduru aby inni skorzystali.. cały model był drewniany więc mogłem go pokryć czym bym chciał.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 03.05.2020, 14:30

Witam forumowiczów.U mnie nie wiele się działo w ostatnim czasie z różnych powodów ale dziś pokaże wam swoje kopyto które ma posłużyć do wykonania formy.Jestem ciekaw waszej opinii w tym temacie,których nigdy za wiele.
pozdrawiam
Załączniki
image1.jpeg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 12.05.2020, 21:46

Widzę że tu cisza jak makiem zasiał.Zapewne wszyscy ciężko pracują nad swoim konstrukcjami.Ja dziś w końcu zabrałem się za śmigła z drzewa świerkowego które czekało na swoją kolej od chyba 3 lat.W międzyczasie pokleiłem w odpowiednie elementy i po wstępnej obróbce mam coś takiego.
Załączniki
image3.jpeg
image2.jpeg
image1 (1).jpeg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 14.05.2020, 20:04

Dziś dalsza praca nad śmigłem które wykonałem z drewna świerkowego.Jest to pierwsze moje śmigło więc nie jest może najlepiej wykonane ale zawsze to coś.Spodziewam się że ktoś na tym forum może podpowie jak to widzi.Śmigło ma 120 cm długości a szerokości widoczne na zdjęciach.
Załączniki
image3 (1).jpeg
image2 (1).jpeg
image1 (3).jpeg
image1 (2).jpeg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 04.06.2020, 21:13

Wywarzanie śmigła już zrobione,teraz tylko czekam na jakiś wiaterek aby zamocować je na piaste i zobaczyć jak się będą zachowywać podczas pracy.
Załączniki
image1 (4).jpeg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Re: Projektowanie śmigła

Postprzez telefunk » 14.06.2020, 13:16

Wczoraj lekko wiało i zamontowałem śmigło na piastę ale nie ruszyło.Nie wiem czy to problem z wiatrem czy brak wysokości a może wina leży w śmigle.Trzeba czekać na większe wiatry co by na tej wysokości przeprowadzić test śmigieł przed dalszą pracą nad nimi(pokost,malowanie ewentualne poprawki w kształcie)
Załączniki
image1 (5).jpeg
telefunk
 
Posty: 73
Dołączył(a): 12.04.2016, 20:22

Poprzednia strona

Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron