pionowa za wolno się obraca

Wszystko związane z lopatami do elektrowni

pionowa za wolno się obraca

Postprzez wieslawpas » 20.03.2018, 10:23

Witam

Jestem początkujący w tym temacie. Wczoraj zrobiłem rotor pionowy - cztery łopaty o długości 40 cm i szerokości 15 cm z przeciętych na pół rur.
Postawiłem to na wietrze około 5 m s ( wiatr z wiatraka biurowego) :) ) i zauważyłem że kręci się z prędkością jeden obrót na sekundę w porywach dwa.

Jest to za wolno. Potrzebne są 3 obroty na sekundę. Rozwiązanie widzę w postaci dodanie po jeszcze jednej parze łopat( w sumie będzie osiem) zwiększeniu ich długości celem uzyskania większego momentu obrotowego i zastosowaniu przekładni. Ale skąd wiąć przekładnie? Stwierdziłem, że mogę zastosować przerzutki i łańcuch rowerowych.
Jeśli mam zwiększyć prędkość obrotową to zębatka na oso prądnicy powinna mieć trzy razy mniejszy obwód niż ta przekazująca z rotora. Tak myślę.

Trochę to wszystko skomplikowane. Czy można prościej?

Pozdrawiam

Wiesław
wieslawpas
 
Posty: 1
Dołączył(a): 20.03.2018, 10:08

Re: pionowa za wolno się obraca

Postprzez set » 02.04.2018, 11:03

Szkoda czasu i mteriałów, tylko HAWT.
set
 
Posty: 752
Dołączył(a): 04.03.2012, 20:04
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: pionowa za wolno się obraca

Postprzez Waldemar Pachoł » 05.04.2018, 16:05

Wiesław, przekładnia z kół od rozrządu i masz 2:1.
Z tym, że pionowy to szkoda czasu i materiałów.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: pionowa za wolno się obraca

Postprzez SiEm » 10.04.2018, 23:03

Witam
Jak zwiększysz średnicę to spadną obroty. Trzy łopaty to układ samo wytwarzający się. Przekładnia może być zadapotowana z czego kolwiek. Opłaca się nic nie działać. Masz koncepcję więc trzymaj się jej.
Pozdrawiam
SiEm
 
Posty: 244
Dołączył(a): 17.03.2013, 20:59


Powrót do Łopaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron