Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

...inspiracji dla innych nigdy za wiele

Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 04.01.2015, 17:48

Witam!
Jestem w trakcie budowy mojej pierwszej MEW o zakładanej średnicy około 3m. W tym temacie będę przedstawiał postępy prac.

Prądnica
Prądnica zrobiona jest z silnika 54 żłobki od pralki Tamat 500. Stojan został przewinięty na 3 fazy drutem 2x0,65mm. Cewki mają po 30 zwojów. wirnik został stoczony oraz zostały wyfrezowane rowki na magnesy. jeden biegun składa się z czterech magnesów n38 12,5x12,5x5mm. Magnesy naklejone bez skosu. Starałem się dobrać magnesy o szerokości 2 zębów i 2 żłobków jednak okazały się troszkę za wąskie przez co prądnica ma zaskoki, jednak spodziewałem się,ze tak może być. Magnesy pomalowane, oraz na wszelki wypadek pokryte warstwą fluidolu. Kręcąc korbą udało mi się zasilić z jednej fazy 2 halogeny 12v po 50w. Szybciej już kręcić nie mogłem. napięcie podczas tego testu to 10v w porywach do 12v. Chciałbym ta prądnicą ładować akumulatory 24v, tak więc pewnie połączona będzie w gwiazdę, ale to się okaże podczas dalszych testów. Myślę, że z tego silnika można by wyciągnąć trochę więcej, ale jak na pierwszą prądnice to i tak jestem zadowolony. :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Głowica
Materiały na głowice pochodzą głównie z tego co miałem. Żadnych profili jeszcze nie kupowałem. Prądnica będzie umocowana na poduszkach skrzyni biegów od malucha.
Ogon ma być odchylany za pomocą siłownika. Niestety nie wiem jaka długość będzie odpowiednia. Podpowiecie? ;) Tak to mniej więcej będzie wyglądać:
Obrazek
Napęd prądnicy. Śmigła będą umocowane na piaście od malucha.
Obrazek
Oś obrotu prądnicy na zawiasie toczonym z wywierconą dziurą na kabel. W wytoczony rowek będzie wchodził ząbek zabezpieczający przed spadnięciem głowicy.
Obrazek
Zawias ogona podpatrzony od kolegi Juriii ;). Na razie jest tylko przyłapany, ale będzie porządnie przyspawany. Będzie także zabezpieczenie, aby nie spadł:
Obrazek

Śmigła i maszt
Śmigła nie są jeszcze zaczęte, ale mam zamiar na początek zrobić je z rury kanalizacyjnej. A nad masztem się jeszcze zastanawiam. Chciałbym użyć tych materiałów, które już posiadam, tak więc zobaczymy.

Wszelkie podpowiedzi i opinie mile widziane :mrgreen:
Pozdrawiam!
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez Brus78 » 04.01.2015, 23:26

Działaj działaj :) będziemy śledzić .
Nie jestem ekspertem ale czemu frezowałeś na magnesy i czemu sa prosto skoro spodziewałeś się zaczepów?
Ja u siebie zrywałem kilkanaście magnesów przez zaczepy dla uzyskania lepszej kultury pracy prądnicy.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 05.01.2015, 23:03

Frezowałem, bo poprostu łatwiej przykleić je w odpowiednim miejscu. Zaczepów nie tyle, że się spodziewałem, co liczyłem się z tym, że mogą być. Chciałem tak utrafić z szerokością magnesów, żeby miały szerokość dwóch żłobków i dwóch zębów, wtedy nie powinno być zaczepów. Niestety są o mniej niż 1mm za wąskie. :(
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez Brus78 » 06.01.2015, 16:44

Rozumiem .Musisz się liczyć z tym , że jeśli zaczepy są mocne to prądnica będzie miała słaba kulturę pracy i wibracje.Poza tym gorzej będzie jej wystartowac na małym wietrze.Im wyższy moment przełamujący zaczep tym gorzej.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 08.01.2015, 21:39

Obawiam się trochę o ten start... Na razie to moja pierwsza prądnica więc dowiedziałem się "z czym to się je" :) . Zdobyłem doświadczenie, które na pewno wykorzystam w kolejnych prądnicach. 8-)

Postępy:
Dospawane wzmocnienie ogona oraz rozpórki.
Obrazek
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 19.01.2015, 20:33

Prace nad ogonem. Wielkość koła wiatrowego prawdopodobnie będzie zmniejszona do 2,5m. Płetwa ogona będzie się zaczynać w odległości ok. 1,25m od osi obrotu głowicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 18.04.2015, 21:36

Od ostatniego postu pozmieniało się kilka rzeczy. Wszystkie spawy które tego wymagały zostały ostatecznie poprawione, profile na których będzie się trzymać piasta od malucha zostały wymienione na mocniejsze, płetwa ogona została wycięta ze sklejki 10mm (niedługo dodam zdjęcie) i zacząłem robić obudowę. Tak ona wygląda:

W trakcie laminowania:
Obrazek

Po laminowaniu:
Obrazek
Obrazek

Chciałbym podziękować koledze Juriii za cenne rady. :)


W sumie poszło 1,5kg żywicy i dwie warstwy maty szklanej. Zostało szpachlowanie, wygładzenie i malowanie.

Pozdrawiam
Kacper
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez Brus78 » 25.04.2015, 21:06

Kacper
Gdybyś zrobił formę i laminował w srodku zaoszczędziłbyś sobie sporo pracy przy późniejszej obróbce.
Poza tym laminując tym sposobem możesz wlaminowac wszystkie wzmocnienia,ewentualne śruby itp.
Czekamy na efekt koncowy :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 26.04.2015, 20:35

@Brus78 Dobry pomysł, wtedy pewnie nie było by też problemu ze "sprężynującym" włóknem przy załamaniach bryły. Ciężej by było zrobić formę, ale myślę, że można by dać to kopyto komuś, kto ma termoformierkę próżniową, i później laminować w tym wyprasku z folii. Nie wiem też czemu na płaskiej powierzchni w niektórych miejscach laminat mi się zapowietrzał, i nie dało się nic z tym zrobić. Lepiej też było by robić ten laminat z tkaniny, a nie kilku warstw maty (akurat trochę jej miałem, i chciałem ją wykorzystać), wtedy pewnie potrzeba by mniej żywicy.

A tutaj już laminat zdjęty z formy, poszpachlowany i oszlifowany. Trzeba jeszcze dziury na śrubki do mocowania powiercić:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze płetwa ogona:
Obrazek
Ostatnio edytowano 26.04.2015, 20:46 przez KB7, łącznie edytowano 1 raz
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez Juriii » 26.04.2015, 20:46

Wyszło ok. Oczywiscie jakbyś zrobił z tkaniny to byś miał mniej robyty przy ostatecznej obróbce. Ale jest ok. I napewno długo wytrzyma.
Juriii
 
Posty: 572
Dołączył(a): 12.05.2013, 9:21

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej o średnicy około 3m

Postprzez KB7 » 08.05.2015, 20:58

Dzisiaj zdobyłem pękniętą wzdłuż rurę kanalizacyjną długości 130cm i średnicy 315mm za 30zł :D (w okolicy robią kanalizację). Spokojnie wytnie się z niej trzy łopaty. Wiatrak pewnie będzie miał średnicę 2,75m (może 2,5m by wystarczyło??). Ponadto przyszykowałem elementy, i jutro pójdą do piaskowania ;)
Obrazek
KB7
 
Posty: 22
Dołączył(a): 17.01.2014, 18:01


Powrót do Pochwal się swoją konstrukcją...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron