Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 15.04.2014, 20:38

Witajcie.
W wolnych chwilach ..a mało ich mam .. ja też zaczałem budować panel słoneczny.
Moja konstrukcja to rama z profili do ścian gipsowych 100mm,4 metry kwadratowe zaimpregnowanej płyty,ocieplenie z wełny 50mm oraz ekran z blachy alu 0,3mm.
Cały kolektor buduję w układzie meander z rurki cu 15 około 29mb .Kolana z rurek wyginałem sam bo fabrycznych nie ma w takim łuku.
Rurki są w rozstawie co jakieś 120mm bo taki promień gięcia udało się uzyskać.
Oprócz ekranu aluminiowego od spodu wciskam paski blachy też alu 0,3mm wyprofilowane giętarką własnej budowy.
Całość przykryję szybami hartowanymi 4mm.
Dziś skończyłem lutowanie ,a zaraz po tym zrobiłem test pod ciśnieniem 4,5bar . Nic nie wystrzeliło :) ale poczekam do jutra i zobaczę jak ciśnienie.
Przedstawiam kilka fotek mojej zabawy :)
Załączniki
Zdjęcie0040.jpg
Zdjęcie0039.jpg
Zdjęcie0036.jpg
Zdjęcie0035.jpg
DSC01183.JPG
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 04.05.2014, 11:24

Korzystając z długiego weekendu majowego postanowiłem pociągnąć trochę prace przy solarze.
Całość została zaizolowana.Wypełniłem też miejsca gdzie rurki miedziane nie stykały się dobrze z blachami absorbera pastą termoprzewodzącą i pomalowałem całośc farbą wysokotemperaturową.
Jako ,że mój dach ma nachylenie 36stopni zrobiłem stelaż z katowników hutniczych 45mm.
Ostatnie 3 dni oznaczało walkę z przerabianiem całej hydrauliki,montażem i podpięciem solara,grupy pompowej,zalanie całości glikolem,montażu drugiego zasobnika, podłączenie naczynia przeponowego.. a wreszcie podłaczenie elektryki i uruchomienie.
Montaż samego panelu był ciężkim zadanie.Było nas trzech ... dzięki kolegom daliśmy radę :) Szklenie i wykończenie robilisy po zamontowaniu ze wzgledu na wagę szyb (40 kg)
Jako ,że było to w porze wieczornej dla uzyskania różnicy temperatur poprosiłem kolegę żubra :)
poniżej kilka fotek ..
Załączniki
montaż stelaża Brus78.JPG
Montaż stelaża pod solar
Solar wreszcie na miejscu.JPG
Solar zamontowany .Szklenie i uszczelnianie
test sterownika żubr.JPG
test sterownika
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.05.2014, 12:45

Gratulacje! Witamy w klubie. :)
Dwa pytania: Czemu tak duży kąt - nastawiasz się bardziej na miesiące wiosenne i jesienne?
1mm szkła o powierzchni 1m2 waży 2,5kg - u Ciebie szkło waży 40kg, więc kolektor ma 4m2? Tak? Napisz coś więcej o zbiorniku.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 04.05.2014, 13:17

A więc tak.. :)
Cały panel to około 4 mkw ,a dokładniej powierzchnia szyb to 240x160 plus ramki itd.
Szyby hartowane .. takie udało mi się załatwić miały własnie format 160x60 (szt 4) i to one dyktowały wielkość panelu.(jedna szyba waży około 10 kg)
Zbiorniki ogólnie mam dwa.. Jeden to vaillant 150l ,który wpięty jest na stałę pod kondensacyjny piec gazowy.
Drugi zbiornik kupiłem używany 2 lata immergas HT300RR .O pojemności 300l. koszt 900 zł. Jest to dwuwężownicowy zasobnik z dodatkową grzałką elektryczną.
Zbiorniki połaczyłem w ten sposób ,że zasilanie zimnej wody wchodzi do zasobnika solarnego a jego wyjście przekierowałem pod wejście zasobnika zasilanego gazem.Moim celem było wykorzystanie jak najwięcej energii słońca z mozliwością dogrzania gazem różnicy temperatury.
W przypadku zbyt ciepłej wody wychodzącej z pierwszego zbiornika piec gazowy nie bedzie się załączał.
Wyjście cwu z drugiego zasobnika przekierowałem na zawór mieszający z regulacją temp do 43stC żeby nie było możliwości ewentualnego poparzenia.
Co do kąta ustawienia paneli.. tak ... myślę bardziej o wydłużeniu okresu używania energii słonecznej ,ale stojaki ,które zrobiłem maja możliwość regulacji kąta około 30 stopni więc mogę przestawiać kąt w znacznym stopniu.
Całą instalację uruchomiłem wczoraj wieczorem.Dziś przy temperaturze 11 st na zewnątrz i średnim słońcu i normalnym poborze zbiornik 300L około południa miał na wyjściu 35 stC. :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez 3xman » 23.05.2014, 7:28

Witaj
Ciekaw jestem jak teraz w czasie obecnie panujących upałów sprawuje się Twoja instalacja?
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 01.06.2014, 9:08

Witaj.
Moja instalacja sprawuje się bardzo dobrze.
Co prawda kąt mam bardzo ostry co zmniejsza jej wydajność latem ale niejednokrotnie mój 300 litrowy zbiornik przekraczał 75 stopniC.
Ostatnio w dzień pochmurny praktycznie nie było można odczuć słońca a mój zasobnik dobiło do chyba 28 stopni gdzie temperatura na solarze była 32 stopnie.
W moim układzie nie ma problemu jesli woda ma 20.. 30 czy 80 stopni... Woda z pierwszego wędruje do drugiego zasobnika gdzie jest wężownica pieca kondensacyjnego /gazowego... jesli trzeba on dobija resztę brakującej temperatury.
Natomiast jesli będzie zbyt wysoka na wyjściu to tą sprawe załatwia zawór trzydrożny nastawiony na 40 stopni.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez 3xman » 01.06.2014, 20:22

Witaj
Normalnie umieram z zazdrości. Będę musiał jednak swój przerobić by "wycisnąć" więcej KW. U mnie jak zagrzeje 200L do 56stC to max.
3xman
 
Posty: 44
Dołączył(a): 24.04.2013, 7:53
Lokalizacja: Ełk

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 01.06.2014, 22:10

Nie umieraj :)
U mnie tak wysokie temperatury często się nie pojawiają ,ale 30-35 to w pochmurne dni.
Każdy stopień więcej trudniej nabić.
Nie wiem na temat twojej konstrukcji nic więc cięzko się wypowiedzieć .Jeśli napiszesz coś o swojej konstrukcji może coś wymyślimy ;)
Mój panel ma 4mkw i wydaje mi się że mógłbyć większy.W sumie chciałem zrobić 5mkw ale szerokość dachu nie pozwalała na to.
W kazdym razie lepiej mieć trochę za mało niż za dużo bo wtedy są problemy.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 02.10.2014, 19:52

Odświeżę troszkę temat solarów.
Po półrocznym użytkowaniu mojego solara musze stwierdzić ,że sprawdził się.
Mógłby być trochę większy ale niestety miejsce na dachu nie pozwoliło.
Teraz jak już pewnie zaobserwowaliscie słonko swieci niżej niz latem.
Ja natomiast nie odnotowałem znacznego spadku wydajności a to dzięki kątowi ustawienia mojego panelu .
Na innym forum było to wytykane ,ale nie miałem zamiaru tego zmieniać.
Co prawda temnperatury rzędu 70 stopni bywały niezbyt często ale za to piec gazowy miał dłuuugie wakacje :)
Mamy już październik a mój 300 litrowy baniak bez problemu nagrzewa się do 45-50 stopni . Jesli jest trochę słonka wystarcza to na potrzeby 3 dorosłych osób i dziecka.
Ciekaw jestem jak sprawdzaje sie wasze konstrukcje. ;)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 28.12.2014, 0:02

Po kilkumiesięcznym używaniu mojego niewielkiego panelu mogę powiedzieć ,że jest spoko :)
W okresie przedświątecznym niestety słońca praktycznie nie było ale ostatnie dni trochę dają słonka.
Po kilku godzinach takiego zimowego słońca mój 300 litrowy baniak nagrzewa się do około 23-25 stopni na dole.
Temperatura początkowa przeważnie jest około 8-9 stopni.Nie jest to jakiś super wynik ale mój piec gazowy dogrzewa tylko częściowo do uzyskania temperatury CWU .Biorąc pod uwagę ,że w godzinach porannych solar pierw musi się odszronić i nagrzać się z temperatury około -6 do +20 ,zeby zaczął działać pomagam mu czasem włączając pompę na około 15 minut.Po takim czasie temperatura w panelu wskakuje na plus a panel robi się czarniutki.
Od razu widać po temperaturze jak szybko grzeją go promienie słońca zanim przeskoczy granicę załączenia sterownika.
Acha .. temperatury które podaję osiągane są w dni kiedy z wody korzystają 4 dorosłe osoby.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 20.01.2015, 20:39

Wczoraj ładnie świeciło słońce i przy okazji padł mały rekord temperatury zbiornika.
Temperatura na dole 300 litrowego zbiornika doszła do 28 stopni.
Gdyby tak chciało cześciej swiecić zimą byłoby fajnie :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez markurz » 13.02.2015, 18:35

Biorąc pod uwagę, że wszystko wykonałeś sam, to wynik jest na prawdę świetny. Gratuluję. Sam się przymierzam do takiej konstrukcji ;]
Zachęcam do odwiedzenia mojego amatorskiego bloga:
http://energia-odnawialna-blog.waw.pl/
markurz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 13.02.2015, 18:29

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Szympik188 » 14.02.2015, 18:13

Również Gratuluję solidnej konstrukcji jak i wyników tym bardziej w zimie:) sam kolektor wyglądem niczym nie odbiega od fabrycznych.

Ja sam mam od 2 lat bardzo podobny kolektor własnej konstrukcji o wym 120cmx 200cm tyle ile ma arkusz blachy. Początkowo postawiłem na obieg grawitacyjny otwarty i to się sprawdziło boiler 120l wstawiona rurka fi 15mm 9m nagrzewał się do 45st ale czułem niedosyt i kupiłem pompkę cyrkulacyjną ibo (było lepiej woda dochodziła max 65st) ale to był mój błąd, szajs jakich mało! pół roku i stanęła nie potrzebnie rozbierałem mogłem od razu odesłać na gwarancje. W tym roku nadal chodziło na grawitacyjnym z tym że inny boiler ze zwykłą wężownicą, tamten mi mróz rozsadził :lol: Więc teraz walczę z pompka i boilerem :D
Słonecznych i wietrznych dni życzę kolego:)
Szympik188
 
Posty: 181
Dołączył(a): 18.03.2014, 22:14

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 15.02.2015, 21:27

Dzięki za dobre słowa chłopaki.
Ja muszę powiedzieć ,że jak na razie miałem jeden mały problem . Wyniknął on z mojej niewiedzy a mianowicie złożyłem całość i uruchomiłem bez problemów.
Całość chodziła kilka miesięcy ale zdławiałem obieg zaworem kulowym.
Jak juz prędzej pisałem zasobnik kupiłem używany i chyba w wężownicy musiało byc trochę rdzy bo jej kawałki przytkały mi obieg.Przed napełnieniem powinienem przepłukać całość wodą czego nei zrobiłem. Po przepłukaniu jest już ok.
Jeszcze mam małą radę dla budujących panele . wyposażcie się w regulator obrotów do pompki.Ja kupiłem na Alegrze chyba za 30 zł do silników indukcyjnych max 300W.
Obserwując różnicę temperatur wyj i wej reguluję sobie tak jak mi pasuje.Pompa troszkę buczy ale nic się z nią nie dzieje.
Ja osobiście jakoś nie wierzę w sterowanie pompą w sterowniku.. Wolę sam mieć kontrolę.

Acha .. Mój układ chodzi na glikolu więc o mrozy się nie martwię :)
A propos samych osiągów .. Przez całą zimę nie udało mi się przekroczyć 30 stopni nawet pomimo kulkudniowej przerwy w poborze.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 17.02.2015, 21:53

Dziś była ładna słoneczna pogoda ,a mój 300 litrowy zbiornik nagrzał się do 30 stopni.
Biorąc pod uwagę ze mamy jakby nie patrzeć zimę to nie jest źle :)
Mały up.. Wczoraj 20 lutego baniak nagrzany do 32 stopni. A podono zimą solary nie grzeją :)
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 01.10.2017, 9:08

Mamy już początek października a w związku z tym słońce już wiele niżej niż latem.. dni tez krótsze. Ciekaw jestem jak grzeją wasze kolektory.
Pomimo zbliżającej się zimy ja jakoś specjalnie nie odnotowałem spadku wydajności mojego kolektora w porównaniu do lata.
Mało tego.Pogoda w lipcu i sierpniu nad morzem była w kratkę więc jakichś specjalnych rekordów nie było.
W tej chwili przy moim ustawieniu kolektora temperatura nadal bardzo często przekracza 40 stopni w moim 300l baniaku i niecałych 4m2 powierzchni kolektora brutto.
Mam najprostszy sterownik róznicowy z ale. więc on nie pokazuje mi ilości wyprodukowanego ciepła. W zwiazku z tym mam do was pytanie.
Jaki ewentualnie ciepłomierz zastosować i co do niego potrzeba żeby poprawnie pracował ?
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 04.10.2017, 12:55

U mnie w tej chwili już bida, bo nadal nie przeniosłem kolektora na dach, nadal stoi na ziemi i w tym momencie słonko oświetla go 2-3 godziny dziennie.
U mnie siedzi Multical 401 od Kolegi 3xman. Żeby poprawnie pracował trzeba jedynie unikać zapowietrzenia układu - jak najmniej bąbli. Układ zamknięty jest najlepszym rozwiązaniem.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Brus78 » 05.10.2017, 19:38

Waldku u mnie nie mam problemu z brakiem słońca. co prawda niadaleko sa drzewa ale one są mniej więcej na godzinie 10 patrząc na południe.
Poza tym muj kolektor ustawiony jest pod kątem z 60-70 stopni.
Latem nie ma problemów z przegrzaniem ale starcza spokojnie wody dla 3-4 osób.

Co do ciepłomierza to dzięki za radę.Poszukam takowego. u mnie uklad jest zamknięty pod stałym ciśnieniem około 2 bar.

Czy do samego ciepłomierza są jakieś sondy.. czy inne cuda potrzebne do prawidłowej pracy?
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Kolektor słoneczny domowej roboty @Brus78

Postprzez Waldemar Pachoł » 06.10.2017, 16:50

viewtopic.php?p=66#p66 pierwszy post, ostatnie zdjęcie :) Miernik przepływowy i dwie sondy temperatury.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka


Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron