Regulacja prędkości i zabezpieczenie turbiny.

Regulacja prędkości i zabezpieczenie turbiny.

Postprzez wojtekl23 » 02.09.2008, 12:57

Regulacja prędkości obrotowej i zabezpieczenie turbiny przed silnym wiatrem.

Turbiny wiatrowe są projektowane na określoną prędkość obrotową, a ponieważ prędkość wiatru często ulega zmianie konieczne jest stosowanie urządzeń regulacyjnych, co pozwala oddawać stałą moc przy zmiennych warunkach. Poza tym urządzenia regulacyjne zabezpieczają turbinę przed silnymi wiatrami i rozbieganiem w przypadku jego odciążenia .

Regulacja prze zmianę położenia koła wiatrowego względem kierunku wiatru.
Ten rodzaj regulacji jest jednym z prostszych i jest stosowany w silnikach wiatrowych wielopłatowych małej mocy. Zasada działania polega na nadawaniu położenia skośnego turbinie podczas silnych wiatrów. Zmiana położenia powoduje zmniejszenie ilości przepływającego powietrza, dodatkowo wzrastają opory aerodynamiczne, w wyniku czego następuje zmniejszenie prędkości obrotowej wirnika. Zmianę położenia uzyskuje się za pomocą steru bocznego, umieszczonego za kołem łopatkowym równolegle do niego i sztywno połączonym z gondolą. Wzrost prędkości wiatru powoduje powstawanie na sterze siły parcia. Siła ta jest równoważona przez sprężynę naciągową, aż do momentu przekroczenia stanu równowagi ( sił parcia wiatru i naciągu sprężyny), gdy następuje odchylenie steru i zmianę położenia turbiny. Innym sposobem takiej regulacji jest boczne przesunięcie osi obrotu wirnika względem pionowej osi obrotu gondoli. Siła osiowa działająca na przesunięty wirnik powoduje powstanie momentu obrotowego.
Obrazek
Załączniki
1.JPG
wojtekl23
 
Posty: 6
Dołączył(a): 28.08.2008, 22:46

Re: Regulacja prędkości i zabezpieczenie turbiny.

Postprzez bobik314 » 16.02.2009, 14:20

Poznaje obrazki. Sądzę że wielu osobom mniej zaznajomionym z częścią mechaniczną przydałby się mały tutorial albo wzór uzależniający stopień "łamania" od prędkości, masy ogona, wielkości "trapezu na ogonie", przesunięcia generatora od osi, ...

Mój Chińczyk niestety nie łamał się w ogóle.
bobik314
 
Posty: 13
Dołączył(a): 15.02.2009, 13:22


Powrót do HAWT - Elektrownie o poziomej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron