Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Savonius, Windside, Darrieus, H-Rotor, itd...

Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez slawus1998 » 31.01.2014, 19:20

Dzień dobry

Zacznę od tego, że umieściłem ten temat akurat w tym dziale, gdyż nie wiedziałem do jakiej grupy go zakwalifikować. Jeżeli ten temat znalazł się nie tam gdzie powinien, to proszę o przeniesienie go. Ale teraz przejdę do konkretów.

Planuje budowę domowej elektrowni, i mam w związku z tym kilka pytań. Pokrótce opisze swoje plany, a na końcu zadam pytania. A więc jak już pisałem planuje budowę elektrowni wiatrowej. Będzie się ona znajdowała na wysokości około 11m (mój dom ma wysokość 8 metrów, a według prawa budowlanego konstrukcja może mieć wysokość 3m). Na tej wysokości chce zamieścić część aktywną elektrowni. Planuję pionową konstrukcję, a konkretnie hybrydę typów Darrieus i Savonious (możliwe że się pomyliłem przy pisaniu). Jako prądnice chciałbym zbudować amerykankę, a do tego przekładnie łączącą ją z osią wiatraka. Do uzyskanego napięcia chciałbym podpiąć grzałki by mieć ciepłą wodę. Taka jest moja sytuacja. A jeżeli chodzi o pytania to:
1. Czy opłaca się budować taki typ głowicy.
2. Jakie parametry cewek i wielkości muszę dobrać, by uzyskać w miarę rozsądną moc. (Chciałbym uzyskać coś takiego jak tu http://www.youtube.com/watch?v=M0j_0ZFnqII . Dodać też mogę, że mieszkam w strefie bardzo dobrej do budowy elektrowni ( wiatry z bieszczad )

Na razie to tyle. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
slawus1998
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.01.2014, 18:08

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 01.02.2014, 12:36

Witaj!

Na początek zapoznaj się z tym: viewtopic.php?f=19&t=255 tematem - wiele Ci wyjaśni.
Jeśli będziesz miał dodatkowe pytania chętnie odpowiemy.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez slawus1998 » 01.02.2014, 20:25

Istotnie, przeanalizowałem ten temat i stwierdzam że zrobienie wiatraka z poziomą osią obrotu będzie lepsze, choćby w celu większego "zbierania" wiatru. Aczkolwiek mam teraz trochę pytań dotyczących takiej elektrowni. Tak więc:
1. Jako odbiornik chce użyć grzałkę 24V 3 razy 400W. W związku z tym jakie długości łopat powinienem użyć? Wiatrak będzie zamontowany na wysokości około 11 metrów, na tej wysokości trochę wieje ( są to wiatry z gór). W skrócie chodzi mi o to, jakiej długości łopat dobrać.
2. Zważywszy uwagę na fakt, że obroty i tak nie będą zbyt duże zamierzam użyć przekładnie 1:2. Czy ma to sens?
3. Najważniejsza kwestia to prądnica. I oto pytanie: która będzie lepsza. Czy amerykanka czy przerobiony silnik od pralki. Zakładam, że jeżeli chciałbym użyć silnik od pralki to trzeba by użyć przekładni pasowej lub zębatkowej prostej. Jeżeli użyłbym amerykankę to musiałbym zastosować przekładnie kątową. (Aczkolwiek chyba wolałbym amerykankę, ze względu na wolnoobrotowość) ale to jest jeszcze kwestia sporu.
4. Bez pozwolenia mogę budować na wysokość maksymalnie 3m. Oznacza to, że łopata od śmigła będzie mogła sięgnąć tylko do tych trzech metrów?, bo jeżeli tak to musiałbym trochę nagiąć reguły.
5. Jak to jest z uzyskaniem pozwolenia na wyższe konstrukcje. Chodzi mi o to, gdzie należy złożyć podanie i jakie dokumenty podać.

na początek to chyba tyle. Jeżeli pytania wydają się banalne to przepraszam.

Pozdrawiam
slawus1998
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.01.2014, 18:08

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez SiEm » 02.03.2014, 0:20

Witam ja buduję elektrownie pionową typu H. Nie mam doświadczenia w tego typu konstrukcji, ale wiem że jest to cicha elektrownia i mało problemowa. Najlepszy wybór przy polskiej prędkościach wiatrów. Prędkość zależy od średnicy twojego rotora. A wybór zastosowanej prądnicy od kosztów. Proponuję zastosować przekładnię planetarną z powodu bezobsługowości i prawie 10 letniej bezawaryjnej pracy.
Czekam na postępy w budowie pozdrawiam SiEm.
SiEm
 
Posty: 244
Dołączył(a): 17.03.2013, 20:59

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez slawus1998 » 02.03.2014, 11:37

Aha, to dziękuję za odpowiedź. Na razie jestem w fazie zbierania funduszy na budowę, ale potem jak pogoda i portfel pozwoli, to się zabieram za budowę.
slawus1998
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.01.2014, 18:08

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez Waldemar Pachoł » 02.03.2014, 12:05

1. To zależy przy jakiej prędkości wiatru chcesz te 1200W. Jeśli przy 8m/s to wystarczy średnica 4m a jeśli przy 4m/s to średnica 12m.
2. Do śmigła trójłopatowego maksymalna przekładnia 1:2. Do śmigła wielołopatorego należałoby przeliczyć - są wzory.
3. Tu nie odpowiem. Amerykanka jest na pewno droższa z uwagi na grubość magnesów, ale z drugiej strony z pojedynczego silnika od prali to na wiele nie można liczyć. Tu lepiej zrobić jamnika.
4. Do 3m na istniejącym budynku.
5. Idź do urzędu gminy - tam dostaniesz odpowiedź.
...bo czasami wystarczy rozebrać i dobrze przedmuchać.
Jestem b. rzadko przed monitorem, choć staram się jak mogę - brak czasu. Jeśli szukasz kontaktu bezpośredniego to monitorowany jest tylko mail firmowy.
Avatar użytkownika
Waldemar Pachoł
 
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.08.2008, 20:49
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez slawus1998 » 02.03.2014, 13:00

Aha, to dziękuję za odpowiedzi na wszelkie pytania. Teraz muszę się tylko zastanowić, jaką prądnicę i jaki typ głowicy - pionowa czy pozioma.
slawus1998
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31.01.2014, 18:08

Re: Pomysł budowy elektrowni wiatrowej

Postprzez slazdu » 17.01.2020, 14:16

Hej slawus
Ciekaw jestem czy zrealizowałeś swój projekt i co osiągnąłeś.
Jak masz jakieś fotki, zamieść je na forum.
Pozdr.
slazdu
slazdu
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17.01.2020, 14:11


Powrót do VAWT - Elektrownie o pionowej osi obrotu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron