Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, itd...

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Kwazor » 28.12.2015, 9:55

Jeszcze jest nowelizacja :
http://pv-forum.pl/viewtopic.php?t=590
Panele : 180Wp CIGS + regulatorv MPPT DIY.
Kwazor
 
Posty: 118
Dołączył(a): 09.09.2012, 11:17
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Bumcyś » 28.12.2015, 21:00

Witam
Skoro tak miało by być, to po kiego czorta otrzymałem już nową umowę z ENEA z uwzględnieniem zmian jakie wejdą w życie po 1 stycznia 2016r? Pierwszą podpisałem w Lipcu br? Poza tym obecnie PIS-iory zajęte są nowelizacją ustawy o TK, wątpię, czy zdążą z tą swoją nowelizacją o OZE. Zostało jeszcze 3 dni :D
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Bumcyś
 
Posty: 172
Dołączył(a): 06.10.2012, 10:40

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Brus78 » 02.01.2016, 0:38

Bumcyś.
Mógłbyś wrzucić twój schemat podłączenia mikroinstalacji w sieć? Pracuję nad dokumentami do Energi ,żeby złożyć wniosek o warunki.
Ty napewno też to musiałeś mieć.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Bumcyś » 05.01.2016, 23:17

Witaj Brus78
Ja do Enea przedłożyłem taki schemat, wszystko było ok!
Avatar użytkownika
Bumcyś
 
Posty: 172
Dołączył(a): 06.10.2012, 10:40

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Brus78 » 09.01.2016, 15:47

Dzięki Bumcyś.
Twój schemat gdzieś wsiąknął ale zdążyłem trochę się na nim podeprzeć.
Mój będzie trochę bardziej skomplikowany bo będzie zarówno wiatrak jak i panele.Do tego 2 budynki.
Poniżej mój schemat .Jeśli ty lub ktoś inny ma uwagi lub zastrzeżenia to piszcie .Lepiej poprawić zanim wyśle się do ZE.
Załączniki
schemat wiatrak i panele.png
proponowany schemat Brus78
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Bumcyś » 17.01.2016, 13:47

Witaj Brus78
No właśnie ktoś wyczytał mój projekt do białości. Zerknąłem na Twój, ładny przyznam, ale dodałbym jeszcze zaraz za inwerterem licznik 3F, który zainstaluje Ci energetyka do mierzenia ilości wytworzonych przez Ciebie kWh, i dalej rozbuduj projekt aż do przyłącza do linii energetycznej ZE, u mnie tego wymagali. Doprecyzuj też ile będziesz miał łącznie paneli.
A jeszcze dodam, że sprawdzałem na stronie Ministerstwa Gospodarki i okazało się, że wniesiony został projekt ustawy o zmianie ustawy o OZE, ale dotyczył cz.4 , która mówiła o biogazowniach. Według zawartych na tej stronie informacji, wynika, iż ustawa weszła w życie z dniem 01 stycznia 2016r.
Avatar użytkownika
Bumcyś
 
Posty: 172
Dołączył(a): 06.10.2012, 10:40

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Brus78 » 17.01.2016, 22:09

Bumcyś.
Ja już ten rysunek wysłałem celem otrzymania warunków.
Co do samej ustawy to z tego co wiem termin jednak jest przesunięty do 30 czerwca.Wiem to ze źródeł trochę bardziej wiarygodnych niż forum.
Nie wiem czy jest możliwe cześciowe wejście ustawy jakie sugerujesz. na moje oko albo ustawa wchodzi albo nie .. nie może wejść trochę.
Poza tym jak zauważyłem na stronie Energi znikło wszystko co jest związane z prosumentem.
Co do rysunków to czekam na odpowiedź od Energi
Jak coś przyjdzie dam znać.
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Bumcyś » 23.01.2016, 23:04

Witam
Brus miej reke na pulsie jeśli chodzi o terminy. Enea strasznie przegina w tym temacie. Moja instalacja była gotowa w lutym ubiegłego roku formalności papierkowe załatwiałem na poczatku marca. W enea o.inowrocław wszystko szło w trybie ekspresowym, ale jak dokumentacja poszła do wydz.obsługi prosumenta w bydgoszczy, to wszystko utkneło w miejscu. W konsekwencji dopiero w październiku załozyli mi liczniki, gdy słońca było jak na lekarstwo. W sumie to teraz nie wiem jak sie rozliczać z enea. Wedlug odczytu wprowadziłem do sieci aż 41 kwh i raczej nie opłaca mi sie wystawiać rachunku bo to będą grosiki. Musze zadzwonić do źrodła w bydgoszczy bo z enea w poznaniu nowa umowa nie wrociła do mnie i nie wiem,, czy na razie wszystko bedzie po staremu, czy na nowych zasadach. Jak coś ustale to dam znać.
Avatar użytkownika
Bumcyś
 
Posty: 172
Dołączył(a): 06.10.2012, 10:40

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Brus78 » 24.01.2016, 9:34

Bumcyś.
Czytałem twoją historię załatwiania .Z nimi nie jest ani lekko ani łatwo ani przyjemnie. Na razie złożyłem papiery tylko o warunki i nawet nie wiem czy będę się podłączał.Ja zanim uruchomię moje planowane zabawki minie jeszcze trochę czasu więc napewno nie załapię się na stawki gwarantowane.
Co będzie jak wyczerpią się limity tego nie wiem.
Nie wiem też Bumcyś jak to będzie z twoją instalacją.Miałem ostatnio do czynienia z kimś kto miał mikroinstalację już szybciej. Teraz całość przepisuje na żonę bo stawki gwarantowane obowiązują tylko nowe instalacje z tego co wiem.Tzn zgłoszone po wejsciu naszej nieszczęsnej przekładanej ustawy.
Proponuję żebyś dowiedział się szczegółów. powodzenia i pisz jak czegoś się dowiesz
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Bumcyś » 27.01.2016, 21:58

Witam.
Dowiedziałem się na sto procent, że 30 grudnia 2015r Duda podpisał nowelizacje ustawy o OZE, która weszła w życie z dniem 31 grudnia 2015r,czyli ekspresowo. W nowelizacji bez zmian pozostały przepisy o małych prosumentach, którzy posiadają mikroinstalacje o mocy do 3 kW. Bez zmian pozostały przepisy o rozliczaniu w systemie półrocznym w cenie 75gr za kilowat. W ten sam sposób będą rozliczani prosumenci, którzy uruchomili swoje instalacje przed dniem 01 stycznia 2016r, właśnie w nowelizacji dodano uregulowanie w tej kwestii, choć w bałaganie artykułów zawartych w noweli trudno się tego doczytać. Również został zachowany system bilansowania energii w instalacjach od 3 do 10 kW i te przepisy również obowiązują od dnia 01 stycznia 2016r. Natomiast pozostałe regulacje prawne dotyczące większych wytwórców muszą poczekać do 30 czerwca br. Faktycznie całe zamieszanie powstało o biogazownie oraz elektrownie wodne, gdyż obecne zapisy wielu spraw nie regulowały. Nie mniej jednak przepisy dotyczące małych mikroinstalacji do 3kW nie uległy zmianie. W sumie w nowelizacji chodzi o to, że nowe przepisy twórców PIS-u mają na celu, aby ustawa o OZE nie dała możliwości dodatkowego źródła dochodu prosumentowi z tytułu produkcji energii elektrycznej. Dlatego nie czepiają się tych malutkich, przyglądają się średnim, a dla instalacji powyżej 10 kW przepisy z pewnością ulegną zmianom.
Avatar użytkownika
Bumcyś
 
Posty: 172
Dołączył(a): 06.10.2012, 10:40

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez Brus78 » 31.01.2016, 10:27

Mam nowe wieści dotyczace prosumenta ze stron Energi .Zakładka ta była nieaktywna cały styczeń jak wspominałem teraz sie pojawiła ale całkiem przebudowana.
Dla zainteresowanych link do poczytania : http://www.energa.pl/dla-domu/strona_glowna/dom/produkty/prosument
Różnego typu historie....
Avatar użytkownika
Brus78
 
Posty: 541
Dołączył(a): 24.02.2014, 18:32
Lokalizacja: REDA

Re: Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Postprzez makarska7654 » 08.09.2016, 12:51

.
Ostatnio edytowano 09.09.2016, 20:33 przez Waldemar Pachoł, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Banujemy seospamerów i edytujemy ich posty.
makarska7654
 
Posty: 1
Dołączył(a): 08.09.2016, 12:50

Poprzednia strona

Powrót do Energia słońca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron